Ach, ta zkušební zadání pro copywritery na volné noze

zkušební zadání

Ach, ta zkušební zadání pro copywritery na volné noze

Ach, ta zkušební zadání pro copywritery

Téma zkušebních zadání vyvolává bouřlivé debaty ve facebookových skupinách pro copywritery. Kupodivu se neobjevuje v jiných profesních diskuzích. Kadeřnice si nestěžují, že klientky chtějí obarvit pramen na zkoušku. Instalatéři neřeší, že si někdo chce nejprve ověřit jejich styl montování umyvadla. Ale na problém zkušebních zadání nenarazíme dokonce ani v příbuzných oborech.

Profesionální fotografku si klienti nevybírají podle toho, jak dobře jim udělá jednu fotku. Vývojáři se sice musí prokázat nějakými schopnostmi, když nastupují do firmy, a náboru často předchází plnění domácích úkolů, ale když si klient objednává web, nenechá si nejprve naprogramovat jeden formulář. Soukromí učitelé někdy nabízí jednu hodinu na zkoušku, než se upíšete k celému kurzu, ale pokud účtují za hodiny, málokdy vám nabídnou první hodinu zdarma. Pokud nejsou zoufalí z nedostatku zakázek.

Zkušební zadání je nešvar především mezi copywritery, marketéry, grafiky… vynechala jsem někoho?

Co to je zkušební zadání pro copywritera

Zkušební zadání může mít mnoho podob a velmi různorodý rozsah. Někdy si klient chce ověřit, jak mu přetextujete pár bodů na webu. To se snad ani do kolonky zkušební zadání nemusí počítat. Jindy chce napsat jeden příspěvek na Facebook. Ale mnohdy má zkušební zadání pro copywritera podobu celodenní pracovní náplně. Nešťastný uchazeč o zakázku má zadarmo udělat to, co by jinak dělal za peníze, navíc bez smlouvy, bez záruk, bez autorského práva. A pak to prostě odevzdat.

Když si to takto přečtete, tak zní až směšně, že to firmy požadují, ale je to tak.

Setkala jsem se s požadavky na napsání článků na konkrétní témata, newsletterů, prodejních stránek, příspěvků na všechny sociální sítě i části e-booku.

Někdy všechno najednou.

Najde se i firma, která vám řekne, že zkušební zadání obnáší:

  • 1 článek,
  • 2 příspěvky na LinkedIn,
  • 1 newsletter,
  • 1 případovou studii.

To všechno na přesně dané téma (ale často se žalostně nedostačujícími informacemi, takže výsledek bude stejně stát za starou belu).

Setkala jsem se i s tím, že klient zkušební zadání zaplatil, třeba poloviční částkou.

Nebo, za mě nejférovější jednání, nejednalo se o zkušební zadání, které poletí do koše, ale o menší placený úkol jako počátek budoucí spolupráce. Když klient nebude spokojen, zaplatí malou část a půjdeme si každý svou cestou. Když to bude totální škvár, tak mi nedá ani ň. Když budeme oba nadšení, budu mu k ruce na jeho dlouhé a úspěšné cestě online světem.

Proč jsou neplacená zkušební zadání zlo

V první řadě je třeba si uvědomit, kdo riskuje a co. Někdy mám totiž pocit, že začínající i zkušení copywriteři přeceňují moc, jakou klient nad nimi má.

Vážení, pokud jste copywriteři na volné noze, jste naprosto svobodní.

Vy si vybíráte klienty.

Vy si vybíráte zakázky.

Vy rozhodujete, za jakých podmínek budete pracovat.

Proto jste snad na volné noze, ne?

Vy dodáváte klientovi službu, kterou si není schopen zajistit sám.

Kdyby to uměl, nepoptává vás.

On vaše služby potřebuje.

On chce a potřebuje toho nejlepšího copywritera v rámci svého budgetu.

Jste to vy?

Tak potom, kdo víc riskuje? Klientů je mnoho, skutečně dobrých copywriterů mnohem méně. Klient, který si neváží vašeho času, stejně není dobrý klient.

Pokud se chcete nechat zaměstnat agenturou, samozřejmě že se budete účastnit nějakého výběrového řízení. Ale takové výběrové řízení má několik kol, vedou ho profesionální náboráři a k vypracování úkolů v rámci výběrka by se měli dostat jen vážní kandidáti. Snad si i lidé v HR váží svého času a nechtějí se prokousávat stohy textů, ne?

zkušební zadání

Kdo víc riskuje na volné noze

Copywriter na volné noze v procesu získávání zakázek riskuje, že:

  • Zakázku nezíská a nebude z ní mít příjem.

Ale těch zakázek jsou opravdu mraky.

  • Uváže se k pekelnému klientovi.

Obecně freelanceři toto riziko podceňují. Ale kdo se někdy musel vyvléct ze spolupráce, která mu jen svazovala ruce a přinášela bezesné noci, už je moudřejší.

Když se uvážete ke spolupráci, musíte ji ukončit tak, aby neutrpěla vaše pověst a dostal jste proplacenou už odvedenou práci. Tedy musíte vycházet klientovi vstříc, protože míč bude na jeho straně. Dokud spolupráci nenavážete, můžete odkráčet za jinou zakázkou, kdykoliv se vám zachce.

Využijte toho.

  • Přijde o klienta snů.

Klient, který po vás chce práci zdarma, NENÍ klient snů.

Ok, uznávám, kdybych mohla pracovat pro Van Deer nebo Stöckli, tak budu jen za tu šanci dělat celý den zadarmo. Každý máme nějakého klienta snů. Tak si upřímně odpovězte, je toto ten váš?

Když jsem se hlásila na práci do Happy Sportu, už jsem byla ve fázi, kdy jsem zkušební zadání odmítala.

Ale tohle byla šance psát o lyžování.

Tak jsem do toho šla a zkušební článek jim napsala.

Protože to pro mě v té chvíli práce snů byla.

 

Klient poptávající copywritera riskuje, že:

  • Nenajde nikoho schopného, a bude si to muset napsat sám.

A on to neumí.

  • Najde mizerného copywritera, a bude s ním muset spolupracovat.

Opravdu? Pokud pracujete na IČO, máte smlouvu o dílo, ale klient se může kdykoliv rozhodnout spolupráci ukončit. Nebo vám prostě nezaplatit (a doufat, že si nevezmete právníka, což většina lidí neudělá). Takže klientova touha „mít jistotu, že si vybral správně“, není na místě. Vy riskujete vstupem do nevyhovující spolupráce víc.

  • Bude to celé muset podstupovat znovu.

On není copywriter, už napsat ten inzerát mu dalo práci. Teď to moře odpovědí. Když si vybere blbě, bude to dělat znovu. Tak chce mít jistotu. Chápejme ho. Ale mysleme taky na sebe.

Pokud jste zrovna bez zakázek, tak vy taky procházíte pracovní portály a profesní skupiny každý den a denně odpovídáte na desítky nabídek, že?

Chápejte klienty, ale zařiďte se podle sebe. Proto jste na volné noze. Klient není váš šéf. Ten, který si vás ještě ani nenajal, teprve ne.

Hledáte spolupráci, nikoliv vztah šéf a zaměstnanec. Vy a váš klient, stejně jako jiní freelanceři, které si platíte (učitelka zpěvu, pokrývač, psí trenérka, soukromý fyzioterapeut, opravář televizí…), jste všichni na stejné úrovni.

  • Přijde o toho nejlepšího copywritera pro svou firmu.

Zkuste si tu situaci se snovým klientem představit z druhé strany. Je tu firma, pro kterou skutečně chcete pracovat, asi protože máte k tomu oboru blízko. Jste fakt dobří v psaní, spolehliví, šikovní, snoví pracovníci. A k tomu hoříte pro tuto značku, rozumíte tomuto oboru, máte v něm široké portfolio.

Vy jste pro ně snový copywriter.

Měli by si projít vaše portfolio, přečíst váš motivační dopis, proklepnout si vás na sociálních sítích a říct si: „Fíha, o tohohle člověka nechceme přijít, toho musíme mít!“

Klíč k úspěchu v podnikání je uvědomit si tu základní pravdu. Vy jste profesionál, kterého oni potřebují.

Čím klienti omlouvají zkušební zadání a co tím ve skutečnosti myslí

Klient říká: „Chceme si ověřit, že nám bude vyhovovat váš styl.“

Klient si myslí: „Nechce se mi u všech uchazečů procházet jejich portfolio a jejich weby. Prostě jim prdnu všem zkušební zadání. Klidně dvacet lidí nechám pracovat hodinu zadarmo, než abych sám strávil třeba dvě hodiny snahou výběr zúžit.“

Komentář copywritera:

Dobrý copywriter nemá žádný svůj styl. Na svém osobním blogu ano, ale v zakázkových textech nikoliv.

Copywriter má takový styl, jaký daná zakázka vyžaduje.

Posuďte tyto dvě webové stránky.
Obě jsem psala já.

Který ten styl je tedy můj?

 

Klient říká: „Zkušební zadání je neplacené a stejné pro všechny copywritery.“

Slušný klient si myslí: „Nechám dvacet lidí psát všechny stejný text, který pak poletí do koše. Oni budou hodinu pracovat zadarmo, já to pak budu zadarmo všechno číst a někoho si vyberu. To je určitě efektivnější než projít si jejich portfolio, osobní web, prezentace na sociálních sítích nebo s každým vést 15minutový telefonát.“

Klient svině (a jsou takoví) si myslí: „Každému zadám jiný článek a ty nejlepší použiju. Budu mít obsah zadarmo, jupí!“

 

Klient říká: „Nejprve vypracujete zkušební zadání, a když si vás vybereme, domluvíme si hovor, kde si vše vysvětlíme.“

Klient si myslí: „Nepotřebuju vědět, jestli budou chtít stovku nebo tisíc na hodinu. Oni očividně taky nepotřebují vědět, kolik jsem jim ochotný nabídnout, tak to asi není důležité. Nejdřív ho nechám pracovat na zadání, a když zjistím, že chce víc, než chci já, nebo si vůbec nerozumíme, tak vezmu toho druhého v pořadí. To totiž dává úplně smysl.“

Komentář copywritera

Osobně nenávidím inzeráty, kde v kolonce „finanční ohodnocení“ vidím větu: „ohodnocení odpovídající zkušenostem a kvalitě práce.“

Když se nechám zlákat a na takový inzerát odpovím, tak očekávám, že mi co nejdřív někdo oznámí, v jakém rozmezí se pohybujeme. A když se k tomu sdělení nechystá, tak se ptám.

Chápu, že klientovi je jedno, že já budu pracovat několik hodin zadarmo, abych se pak dozvěděla, že zakázka je hluboko pod mou cenovou hladinou.

Lidi takoví jsou. Jednají s vámi tak, jak jim dovolíte. Bez výjimky, v práci i v životě.

Ale nechápu, že sám klient je ochoten trávit čas luštěním textů někoho, kdo mu pak třeba oznámí, že za nabízené peníze a za daných podmínek nebude pracovat. Vždyť to je přeci ztracený čas i pro něj.

A opět: už asi chápete, že nechcete klienta, který si neváží vašeho času.

Ale chcete klienta, který si neváží vlastního času?

Jak efektivní asi pak bude vaše spolupráce.

Co totiž neplacená zkušební zadání vypovídají o klientovi:

Neváží si vás

Je mu ve své podstatě jedno, jaký copywriter pro něj bude pracovat. Protože musí vědět, že ti skutečně dobří, ti nejlepší v oboru, se k tomuto jednání nesníží.

Nechápe, o čem je copywriting, a budete mu to muset vysvětlovat

Pokud si klient myslí, že si musí prověřit váš styl, neví, o čem je copywriting.

Pokud si klient myslí, že můžete napsat skvělý text bez patřičných informací, budete mu to muset dokola vysvětlovat. Možná vám čas strávený získáváním těchto informací dokonce odmítne proplácet, když si jenom vymýšlíte.

Ale vy víte, že potřebujete informace o:

  • Cílové skupině,
  • účelu textu,
  • podstatě nabízené služby
  • nebo přístup k manuálu tonality dané značky.

 

Chce na vás ušetřit

Všichni chceme ušetřit, když máme vedle sebe dva stejné sýry, koupíme si ten levnější.

Ale klient, který chce ušetřit na vás, myslí jinak.

  • Koupí si hnusný sýr jen proto, že je levnější.
  • Jde se hádat s pokladní, že tenhle sýr za tu cenu přece nemůžou prodávat.
  • Vezme si sýr, který není v akci, a pokusí se pokladní přesvědčit, že určitě v akci byl.
  • Hodí mezi rohlíky donut a pokusí se pokladní přesvědčit, aby ho namarkovala jako rohlík.

Nebuďte rohlík, buďte donut.

Nepracujte pro klienty, kteří na vás chtějí ušetřit.

Nepracujte pro klienty, kteří si neváží vašeho volného času.

Nepiště neplacená zkušební zadání.

Ať už začínáte psát nebo podnikáte, stáhněte si můj e-book zdarma...

...a odebírejte newsletter.

Nebo se rovnou upište...

Facebook
Twitter